| anonim_4396 a întrebat:

Ca sa fii profesor de anatomie trebuie obligatoriu sa fac facultatea de medicina? eu sunt la facultatea de limbi straine si in cadrul ei fac si cursul psihopedagogic,iar la absolvirea facultatii pot preda ceea ce am invatat in facultate, dar ca sa predau o materie pe care nu am studiat-o in facultate ce ar trebui sa fac?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ca sa fii profesor de biologie in cursul preuniversitar, trebuie sa faci facultatea de biologie. Daca vrei sa fii cadru didactic la facultatea de medicina (sau stomatologie), trebuie sa fii absolvent de medicina si sa ai un doctorat in stiinte medicale (obligatoriu ca sa intri in invatamantul universitar).
Poti preda biologie si fara facultate in domeniu (ca orice absolvent de liceu), dar vei fi incadrat ca suplinitor necalificat, vei fi platit foarte prost si va trebui sa gasesti o scoala suficient de disperata sa te vrea (una care nu are profesor de biologie calificat)

| Deliiiia a răspuns:

Trebuie sa ai doctorat in medicina pentru a fi profesor universitar. La liceu trebuie facultatea de biologie, iar la o generala de sat poti preda cu diploma de bac si cu un concurs de profesor luat.