| GulubuntzBudulush a întrebat:

Cam care cifre trebuie să le învăț pentru bacul la geografie. Adică cifrele munților, etc? Care trebuie să le învăț pentru a lua bacul cu notă mare?

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Cotele apelor Dunării rolling on the floor
Evident înălțimile, adâncimile, suprafețe, populație.

| GulubuntzBudulush explică (pentru Catrice):

Știu eu dar la care? Că e greu să le învăț pe toate? Presupun că pe cele mai importante?

| Catrice a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Nu e greu dacă te străduiești. Dar pentru început le poți lua pe cele mai importante.

4 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Eu am dat bacul la geografie
Nu ti trebuie sa înveți toate înălțimile, ti se da sa faci diferenta intre un munte si o câmpie, sau amândouă poate fi la fel.
Tre sa găsești 2 deosebiri si o asemănare si viceversa.
Găsești si fara sa înveți înălțimile, e important sa stii fiecare regiune unde e așezată, n, s, e v etc.
Ce predomină acolo.
Ce nu predomină si cam la toate e aceași chestie indiferent de munte sau câmpie.
E simplu.
Baftă.
La geografie e important hărțile, sa stii unde sunt așezate fiecare
Iti da de ex nr 3 marcat pe harta se numeste,
Sau raul cu nr 2 este...
Etc.
E usor daca le înveți intr o ordine. Si nu alandala.
Sau crisurile sau tarnava mică sau mare, si asta ti le poate da la alegere, notate de la a la d si tu incercuiesti litera cu nr corespunzător.
Mi e mi-a plăcut si a fost simplu.

| Sfetnic a răspuns:

Poate te ajută site-ul acesta: https://geografilia.blogspot.com/2010/09/bac.html
Articolele introductive sunt în subsolul listei, iar cele noi în partea de sus.