| gomen a întrebat:

Cam cat este nota minima pentru a intra la o facultate? 8? Sau depinde de facultate? Si cam cat platesti taxe si altele in medie?
Nu prea stiu cum sta treaba cu facultatile, de asta intreb. Am mai auzit ca poti intra la o facultate fara nota de la bac, chiar daca ai 6, trebuie sa inveti si sa dai o proba sa intri. E adevarat? Cat de greu e?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Sunt facultăți la care intri cu nota de la BAC (dacă sunt 100 de locuri, intra primii 100 cu cele mai mari note dintre cei înscriși. Dacă ai la BAC 9, 98 și cei din fata ta au toți 9, 99 nu vei putea intra, dar sigur, asta e un exemplu exagerat, de obicei se intra cu medii destul de mici, de la 6 începând). Pentru facultățile care vor mai mult, cer un examen, sa vadă ca ești pregătit din materia lor, nu ca ai cunoștințe generale de la BAC. Astfel de specializări/facultăți sunt medicina, arhitectura, pe info sunt multe specializări care cer examen. Poți avea nota bună în BAC (sa zicem 8, 5) și sa nu intri, pentru ca ceilalți au medii mai mari. La fel, poți avea nota mai mica și sa intri, pentru ca ceilalți au note mai mici decât tine. Nu exista un standard, un "5",pe care dacă îl ai intri, dacă nu nu intri. Depinde de colegi și de tine, sa ai nota cât mai buna. Examenele de admitere sunt mai grele, pentru ca pe lângă materia de BAC mai trebuie sa o înveți și pe aceea (sunt diferite). Dar nu e asa greu. Hotărăște-te mai întâi pe ce domeniu vrei sa mergi, apoi alegi facultatea și orașul și apoi te interesezi dacă se intra pe dosar (media de la BAC + scrisoarea ta de intenție în care zici de ce vrei acolo bla bla bla) sau se da admitere și poți sa te pregătești pentru admitere. Succes!

3 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Media minima este 6 (adică pur și simplu ai nevoie de bac). La unele facultăți în special cele de stat sunt admiși începând cu media cea mai mare până la cea mai mică, dar asta depinde și de numărul de locuri și câți concurenți sunt pe loc. De asemenea sunt facultăți care fac admiterea pe baza de dosar ceea ce e convenabil, nu trebuie să dai niciun examen sau nimic altceva.

| RainmakerX a răspuns:

Exista facultati asa cum exista si oameni.

In principiu exista 2 tipuri de admiteri - pe baza de concurs de dosare si pe baza de examen.

In cazul celor cu admitere pe baza de examen, elevii care doresc sa se inscrie acolo trebuie sa vina sa dea un test in cadrul facultatii la mai multe materii. Cei care iau cele mai mari note intra. De exemplu Politehnica, Universitatea Bucuresti, UBB.

Admiterea pe baza de dosar este o admitere ce tine cont de media de la bac si media anilor (nu mereu). De exemplu Lucian Blaga din Sibiu, ASE Bucuresti, UCV Craiova.

O colega care a avut 6.05 in bac a intrat la o facultate... slaba ce e drept.

Dificultatea difera. Daca vrei la UBB sau la automatica la poli atunci ai de tras dar exista si locuri unde se intra mult mai usor.
La ASE la CSIE se intra numai daca ai peste media 9.2 in bac.

Totul tine de facultate. Daca esti la buget nu platesti nimic.
Daca esti la taxa platesti vreo 2000-3000 de ron pe semestru.
S-ar putea sa fie si mai ieftin, nu stiu...

| Andrei258 a răspuns:

Depinde de facultate fiecare isi stabileste