| Aihao19 a întrebat:

Cam cum este un curs de limba engleza sau de operator calculator facut la agentia de somaj? Cateva detalii despre felul in care aceste cursuri se desfasoara? Reguli,orar, despre examene etc

Răspuns Câştigător
| Mclaren12 a răspuns:

Iti zic Vernusio/Rombix/Avayon Alin/ ce conturi ai mai avut, cum sa nu-ti zic?
La operator introducere, validare si prelucrare date (operator calculator) incepi de la 0 si studiezi componentele calculatorului si programele cele mai importante. O sa incepi despre cum se porneste si inchide calculatorul si o sa ajungi sa faci tabele in Excel si sa inserezi formule matematice in Word. O sa ti se predea toate chestiile astea plus ca o sa fie o gramada de foi. O sa scrii aproape un caiet intreg mic intr-o luna jumate cat dureaza cursul (la mine atat a durat). O sa studiezi componentele calculatorului (monitor, mouse, unitate etc.) si functiile lor, totul pe scurt fara complicari. O sa studiezi dupa programele din calculator (Paint, Word, Excel, Notepad, poate Power-point, aplicatia calculator) si despre sistemele de operare. La final dai o vrajeala de examen care este mult mai usor fata de nivelul exercitiilor pe care o sa le faci in timpul cursurilor. Probabil orele dureaza in functie de timpul profesoarei. Asa au fost conditiile cand am facut eu, nu stiu cum ii treaba la tine.
Eu nu cred ca te angajeaza nimeni doar cu un curs din asta, angajatorii vor ceva studii mai "superioare" de atat. Sau poate depinde, am vazut ca sunt in Bucuresti cursuri de operator care durau 6 luni si costau 1000 de lei.