| EcaterinaIna a întrebat:

Cand apare primul avion facut de Germania? Dar de Italia, Anglia? Unde le pot vizita?

Răspuns Câştigător
| AndreiDsc a răspuns:

Nu prea inteleg intrebarea asta dar...
Germania, Italia si Marea Britanie au fost si sunt producatori importanti in domeniul aeronautic, Germania fiind parte a consortiului Airbus.
Pe partea militara, Germania, Italia si Marea Britanie au dezvoltat impreuna avionul de vanatoare Eurofighter Typhoon.
Compania Italiana Alenia produce avioanele militare de transport C-27J Spartan. Romania are sapte astfel de avioane.
Iar compania italiana Leonardo produce avionul avansat de antrenament si atac usor M-346 Master.
Germania impreuna cu Franta si Spania vor dezvolta avionul de lupta de generatia a 6-a denumit FCAS. Acesta va inlocui in viitor avioanele Eurofighter Typhoon ale Germaniei si Dassault Rafale ale Frantei.
Iar Marea Britanie va dezvolta pe cont propriu avionul de generatia a sasea BAE Tempest.
Eurofighter si C-27J Spartan au participat la show-uri aeriene in Romania, iar englezii au tot trimis avioane Eurofighter la baza de la Mihail Kogalniceanu pentru a face politie aeriana.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

A aparut acum 100 de ani!
I-ai ratat aparita, acum mergi pe internet si "viziteaza-l"!

| mihai69 a răspuns:

Germania, Angia, Italia NU fac avioane. Primele avioane apărute în acele țări au fost făcute de tipi inventivi, așa cum la noi au fost Vlaicu, Vuia, Coandă. De văzut, nu le mai poți vedea, că nu s-au păstrat. Dar cu siguranță există replici (copii) ale lor în fiecare muzeu al aviației din țările respective.