Întrebare recomandată | sabin89 a întrebat:

Când este indicat să spunem "totdeauna" şi când "întotdeauna"? Este vreo deosebire de nuanţă între astea două?

10 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Eu folosesc intotdeauna totdeauna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Se scurtcircuitează mintea dacă încerci să-ți dai seama până la urmă pe care-l folosești. laughing „Întotdeauna" totdeauna sau întotdeauna „totdeauna"? happy

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am facut-o dinadins laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Întotdeauna, pentru totdeauna. happy Bănuiam că e gândită cu ceva mutări înainte. Ai putea juca Go.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vrut sa fie un pic paradox. Am zis ca folosesc intotdeauna de fiecare data, dar in aceeasi fraza am folosit totdeauna.
Serios vorbind, le folosesc pe ambele, dar de regula intotdeauna.

Nu stiu ce este "Go".

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Go_(joc)

Un joc cu reguli simple, dar complexitate ridicată (mai decât la șah). Așa încât era singurul joc pentru care nu găsiseră un algoritm cu care să bată calculatorul pe cel mai bun jucător uman. Asta până a venit Google cu AlphaGo (https://en.wikipedia.org/wiki/AlphaGo).

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-am adus aminte happy
Mi se parea cunoscut numele, dar nu stiam exact cu ce sa il asociez. Nu cred ca m-as descurca, nici la sah nu sunt prea bun.
Nici n-am prea jucat ce-i drept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt sinonime.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si prieten e sinonim cu amic.