| Benczik_Patrik_2000 a întrebat:

Cand scriu cod in Notepad++ si salvez cu.bat,html, etc, la unele nu pot deschide fisierul pentru ca trebuie sa am ceva instalat.
Cum le pot deschide? Vreau sa vad ce a facut codul pe care eu l-am scris.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tu vrei sa faci programare in diferite limbaje, dar nu stii cum functioneaza insusi calculatorul.
E ca si cum ai vrea sa zbori, dar nu stii cu ce aparat se poate zbura.

Intai invata bazele functionarii si operarii unui calculator, iar dupa aceea apuca-te de scris "coduri".

Daca nu, mai ai varianta se scrii un rand de cod intr-un fisier si-l salvezi bat:
Codul este:
format c: /u

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare extensie corespunde unui tip de fișier care se executa în felul lui. Zi concret despre ce e vb.

| Ineys a răspuns:

Depinde in ce limbaj scrii. Daca scrii in BAT n-ar trebui sa ai probleme, daca scrii in HTML la fel, dar daca scrii in C, C++ sau alte limbaje, s-ar putea sa ai nevoie de un compiler pentru ele.

Spune exact in ce limbaj ai scris si cu ce extensie ai salvat.

| ziftode a răspuns:

Intrebarea ta e foarte aiurea din mai multe puncte de vedere
ce intelegi foarte exact prin "deschis", sa il lansezi in executie, sa il editezi, sa il vezi?
iar "ce a facut codul" inseamna un rezultat, asta inseamna vizualizare...

insa hai sa iti dau o solutie generica, care ar trebui sa iti rezolve foarte bine problema: pe vremea MS-DOS-ului (inainte de windows), "echivalentul" windows-ului era un commander: Norton Commander

in ziua de azi, inca se mai folosesc (sunt cea mai buna solutie de manipulat fisiere), si sunt aduse la zi (merg in windows, direct)
eu folosesc
Total Commander
dar mai sunt:
Far Manager
Cubic Explorer
FreeComander XE
etc.
din asa un comander, ca sa vezi un fisier, apesi pe view (sau tasta F3 in total commander), si altele, multe altele, este mult mai simplu si mai rapid, decat windows explorer, care in numele simplitatii si user friendly, au 3 lulele 3 surcele de posibilitati

| anonymus4106 a răspuns:

Nu știu despre ce alte extensii vorbești tu. Bat e rulat cu Windows command processor(de obicei trebuie rulate ca admin, altfel nu se poate - click dreapta > Run as administrator). Cele html se deschid cu orice browser, gen Chrome sau Edge (click dreapta > Open with > și îți alegi programul)