| Nastia a întrebat:

Cand se da ecdl-ul? e mai greu decat competentele? ce materie trebuie sa stiu? are cineva modulele?

Răspuns Câştigător
| 20.mvf a răspuns:

ECDL Complete, inseamna 7 module, windows, adica sa te joci cu ferestre, cautari, fisiere, foldere, etc, office, in care ai word, excel, acces, powerpoint, care sunt foarte simple, doar sa stii ce-i prin meniurile alea, daca vrei imi dai un mail si iti trimit niste materiale pe care sa te uiti, si niste teste ca sa iti faci o idee cum este, mai ai internet, adica mail si browsing, search, upload, etc, si o proba teoretica, cu teste grila, cum intrebari de genul "care sunt dispozitive de intrare dintre: mouse, difuzoare, scanner, monitor". Si cam atat. Intr-adevar, e recunoscut peste tot, in lume, si te scapa si de atestat, sau competente, cum i se mai zice. Dar sfatul meu e sa dai si ecdl, si sa dai si atestatul, pentru ca daca iti place domeniul, cu cateva idei bune, iti iese si ceva bun de pus la dosar. Succes. Daca vrei materiale scrie-mi pe vali.mvf[at]gmail[dot]com. Numai bine.

3 răspunsuri:
| Nastia explică:

In a 12-a, daca nu am ecdl-ul luat, o sa dau competentele digitale, bacul la tic pe calculator.se zice ca e mult mai usor decat ecdl-ul, dar nu e valabil nicaieri, nici macar nu iei o diploma.as da ecdl-ul pentru ca il pot folosi mai tarziu la o angajare de exemplu. poti sa-mi spui cat ai platit si in ce perioada a anului se da?

| Nastia explică:

Am facut accesul intr-a 10-a la tic.

| Tiberius a răspuns:

Mie mi s-a parut banal.Nu sunt un tip prea constiincios nu am invatat nimic si am trecut fara probleme. Daca stii chestii de baza in utilizarea calculatorului gen sa creezi un fisier sa dai un search... putin word e totul ok.Doar Access-ul s-ar putea sa ti se para mai ciudatel. Ce-s alea "competente"?