| MarcelineBMTH a întrebat:

Cand se foloseste Past Simple, Present Continu, Past Continu, Present Perfect Simple, Past Perfect Simple? Cum imi dau seama in ce contest sa le pun. Vreau un raspuns cu o explicatie cand, unde si cum se foloseste fiecare in parte.

Răspuns Câştigător
| blitzenn21 a răspuns:

Explicatia simpla ar fi:
present simple - actiune repetitiva
present continuous - actiunea are loc in momentul vorbirii
past simple - actiune din trecutul apropiat
past continuous - actiune din trecut care se petrece in timpul altei actiuni din trecut
present perfect simple - actiune inceputa in trecut care se continua si in prezent sau s-a terminat foarte recent.
paste perfect simple - actiune inceputa si terminata inaintea altei actiuni din trecut.