| dizz98 a întrebat:

Cand se inchis si se deschid florile de cactus?

3 răspunsuri:
| William a răspuns:

Florile de cactus se vor deschide cand vei invata tu sa vorbesti corect.

| Dydy112 a răspuns:

La majoritatea cactusilor din desert, florile se deschid pe timpul zilei pentru a atrage mai ales insectele zburatoare.

Multe din speciile ce cresc in jungla au flori mari care se deschid la amurg; acestea au culori pale si sunt puternic parfumate pentru a atrage moliile. In schimb, exista unele specii ale caror flori se deschid tot noaptea, dar sunt urat mirositoare si atrag numai liliecii.