| Anayysss a întrebat:

Cand se pune,,It's our" si cand se pune,, It's ours"?

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

"It's our" cand urmeaza sa completezi si ce este al lor: it's our planet, our tree, our book.
"It's ours" cand nu urmeaza sa precizezi si ce este al lui/lor: This planet is ours; Whose this land is? / It's ours.;

-Do you think our paper is accurate?
-I assure you ours is.

-Our method is 90% efficient!
-Ours achieves 95% efficiency!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Este vorba de pronumele posesiv si adjectivul posesiv din gramatica limbii engleze.

Folosim pronume și adjective posesive pentru a descrie relația de proprietate.

Atunci când folosim adjective posesive, le plasăm mereu înaintea unui substantiv : adjectiv posesiv + substantiv.

Ex : It's our car - Este masina noastra.

Folosim pronume posesive pentru a descrie o relație de proprietate atunci când substantivul despre care vorbim este evident, cu gandul ca a existat inainte o intrebare sau o alta discutie.

Ex : Is that your car? - Este masina voastra?
Yes, that car it's ours - Da masina aceea, este a noastra.
sau mai scurt
Yes it's ours - Da este a noastra.

| isemilia a răspuns:

It's our - Precizezi si obiectul subiect al discutiei dupa aceea
It's ours - Se subintelege subiectul discutiei