| Diana4210 a întrebat:

Când se va termina epoca contemporană? Sau după mai mult timp epoca în care ne aflăm va primi o altă denumire și următoarea epocă va fi cea contemporană?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Epoca este o perioada mare de timp in care este pregnant un anumit fenomen. Pot fi mai multe epoci in desfasurare in acelasi timp. De exemplu acum traim in epoca internetului. Totodata traim in epoca cinematografiei si poate a multor alte epoci. Aceste epoci nu au inceput deodata si probabil nici nu se vor termina deodata. Poate nu se vor termina niciodata. Depinde ce alte tehnologii va aduce viitorul.
Da, e posibil ca urmașii nostri privind in urma sa denumeasca aceasta epoca in alt fel, dupa ceea ce li s-a parut lor mai important la aceasta perioada.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de fiecare, pentru fiecare persoana epoca contemporana este aceea in care traieste, de la nastere si pana moare. Cum se va numi epoca noastra, dupa ce vom muri, n-avem cum sti, depinde de ce vor decide urmasii.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Maine, maine va fi alta epoca, contemporana
de fapt definitia e destul de vaga a unei epoci, si in general nu mai e doar sociala, ci si stiintifica, tehnologica, etc.

dpdv al tehnologiei, la inceputul anilor 90 in rrominica era inca era calculatoarelor cu caseta si tv pe post de monitor, in anii 90 a fost revolutia telefoanelor GSM, in "double o" (deceniul care a avut 2 de zero consecutivi in an 2000-2009) a fost revolutia smartphone-urilor

in medicina pana prin 2000 daca iti faceai implant de sold puteai sa mergi, cu greu, prin casa, undeva dupa 2000 noile implanturi iti permiteau sa mergi in drumetii
etc.