| Darkus56 a întrebat:

Cand "si" este adv de mod?

7 răspunsuri:
| cυρcαкє a răspuns:

Buna

Eu nu cred ca este, pentru ca din cate stiu eu, adverbul de mod raspunde doar la intrebarea,, cum?''
Sincer, n-am auzit niciodata de,, si'' fiind un adverb de mod.

Sper ca te-am ajutat, pa-pa!

| AidaCR a răspuns:

"Si" nu poate fi adv de mod. Poate adv. de intarire cand are inteles de " egal ", " chiar ".

| didi66 a răspuns:

"Si" nu este adverb deoarece nu determina nici un verb, "si" este conjunctie deoarece are rolul de a lega, intr-o fraza, prop. de acelasi fel asa ca se numeste conjunctie coordonatoare copulativa. Sper ca te-am ajutat si succes happy funda?

| didi66 a răspuns:

Da scuze, si poate avea valoare de adverb de mod cand are inteles de chiar de ex. A venit si Andreea la ziua mea. (adica a venit chiar Andreea la ziua mea). Dar asta doar prin conversiune (schimbarea valorii gramaticale), fiindca la baza "si" este conjunctie. happy

| Aflorin a răspuns:

,,Si nu poate fi adverb de mod.Si este o prepozitie.Adverbele de mod sunt:alene, murdar, frumos(cele ce raspund la intrebarea,, cum este''

| Darkus56 explică (pentru Aflorin):

Cum sa fie "si" prepozitie?

| NicoletaDaniela a răspuns:

HihappyDin cate stiu eu nu dar, este conjunctie coordonatoare-copulative