| sabin89 a întrebat:

Când şi unde s-a produs prima dată sticla transparentă (sticla de geam)?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Istoria spune că sticla şi-ar avea originea în Egiptul Antic, unde se cunoştea procedeul de fabricare, cum se lucrează cu sticla, cum să o şlefuiască şi cum să o taie. Obiecte din sticlă ce datează din anul 7000 î.Hr. au fost găsite în morminte, majoritatea acestora fiind din Siria.

| sabin89 explică:

Nici sticla egipteană, nici cea romană, nici sticla de Murano nu au fost sticlă transparentă. Ciudată wikipedia asta, spune o grămadă despre sticlele colorate, ne transparente, însă nimic despre când şi unde a apărut cea transparentă. Când au început să-şi pună oamenii geamuri la ferestre? Şi unde? Adică, ce ar fi mai interesant, exact aia nu spune.

| sabin89 explică:

Între timp am găsit ceva informaţii pe wiki engleză. S-ar zice că romanii au fost primii care au folosit sticlă la ferestre, pe la anul 100 d.Hr., însă o sticlă cu slabe proprietăţi optice; şi că a mai durat un mileniu şi ceva până ce geamul a devenit suficient de transparent încât să se poată vedea prin el.

| gabicoo a răspuns:

Venețienii = Sticla de Murano