| Sooorin a întrebat:

Cand spune sa precizez tipul de perspectiva narativa dintr-un text, trebuie sa precizez modul de expunere dominant sau ce (la romana)?

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! raspunsul la intrebarea aceasta este urmatorul:
*daca textul este scris la persoana a III-a: perspectiva obiectiva, naratiunea realizandu-se la persoana a III-a, din perspectiva unui narator ominscient, omniprezent si extradiegetic, iar viziunea este auctoriala
*daca este scris la persoana I:perspectiva subiectiva, naratiunea fiind scrisa la persoana I, din perspectiva unui narator intradiegetic(personaj sau martor, in functie de context); viziunea este actoriala
Bafta! Sper ca te-am ajutat!

5 răspunsuri:
| mihaelutzamy a răspuns:

E chestia aia cu intradiegetic, extradiegetic, etc,

| Rëndark a răspuns:

Trebuie sa precizezi tipul de naratiune : subiectiva sau obiectiva.

| Georgiana2505 a răspuns:

Perspectiva narativa poate sa fie =>obiectiva adica naratiunea e la persoana a 3a, ai narator omniscient, omniprezent, neimplicat afectiv in actul nararii, focalizare 0 ( naratorul stie mai mult decat personajele/omniscient )
=>subiectiva, naratiune la persoana 1, naratorul este implicat afectiv in actul nararii adica este un narator intradiegetic.

| Nicusor_Andrei_1996 a răspuns:

Trebuie sa precizezi tipul de perspectiva narativa din text.

| Skopje_Kross_1995 a răspuns:

Salut. Trebuie sa spui daca este obiectiva sau subiectiva.