| pam_pam a întrebat:

Cand un barbat uraste femeile, il numim misogin. Dar o femeie ce uraste barbatii, cum se numeste? Sau aceasta lipsa din DEX semnifica faptul ca femeile nu urasc barbatii? Oare?laughing

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se numesc, din cate stiu eu, misandre, cuvantul avand exact aceeasi formare ca misogin.

14 răspunsuri:
Alte răspunsuri
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Miso(a)ndrie...

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uf, buna din nou. Cred ca doar noi suntem pe site. big grin
Femeile care urasc barbatii? Buna intrebare laughing Poate se umeste anti-barbati? laughing
Misofemeie?hee hee Gasim noi un cuvant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Misandra este termenul, dar nu este un sinonim perfect, total!

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista misogini, exista doar barbati care sunt draguti cu femeile la fel cum sunt dragute femeile intre ele laughing

| pisoias a răspuns:

Poate pentru faptul ca barbatii sunt tradatori din fire si pentru femei sunt un rau necesar.

Alte răspunsuri
| Andronescu a răspuns (pentru pisoias):

Sa va scutesc de multe explicatii,daca barbatii sunt tradatori din fire, cu cine tradeaza? Nu tot cu tradatoare tradeaza? Iar daca barbatii sunt u raunecesar, femeile se pot satisface cu o multime de jucarii de la sex shop. Nu suntem tradatori, donsoara pisoias, ci oamenii suntem prin natura noastra poligami. Parrerea mea: oamenii care vor diversitate sexuala ar trebui sa nu se casatoreasca... Eu le spun astora parafilici.

| Muşet_Ilieş_1994 a răspuns (pentru pisoias):

Uite asta si este una din simptomele acelei femei care uraste barbatii

| Rotariu_Sanda_1964 a răspuns (pentru pisoias):

Pentru că ori ești proastă, ori chioară dar sigur misandră! Întrebarea vaco era alta : Cum se numește nu din ce cauză! Muisto!

Alte răspunsuri