| FrAnCeLiNa a întrebat:

Capitolele din Amintiri din copilarie au nume?Funda

5 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Amintiri din copilarie este o opera alcatuita din 4 parti (denumite doar I, II, III, IV), fiecare cuprinzand diferite povestiri din copilaria autorului (ex.La scaldat, La cirese, Pupaza din tei, La Brosteni, Calul Balan, Caprele Irinucai, etc.)

| Vichtory a răspuns:

Nu, doar mur si simplu sunt insemnate.
E scris capitolul I, II, III, IV, si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.In carte scrie capitolul I,II, III, IV.Citestele ca sa vezi despre ce e vorba si la ce se refera respectiva poveste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt 4 capitole! in fiecare capitol este prezentat ceva in legatura cu Nica,o intamplarae. Sunt notata cu I la inceputul primului capitol, II, III, IV! sper ca te-am ajutat!

| BeAmazing a răspuns:

Hey! Pai are 4 capitole, primul capitol este vorba despre plecarea lui Nica la Socola, al 2-lea capitol despre imprejurimile si nazdavaniile sale prin Humulesti, al treilea capitol este vorba despre pupaza si ultimul La scaldat!