| stefan31 a întrebat:

Care a fost cartea voastra preferata? Argumentati!

Răspuns Câştigător
| Sara a răspuns:

Citesc acum Scrisoare de dragoste de Mihail Dumes, o carte a dragoste adolescentine, o citesc de 2 zile si o termin deja. Pana acum, mi a placut foarte mult, ah si Jurnalul unei fete greu de multumit de Jenie Arterian, in aceasta carte m am regasit! Spor la citit!

19 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Jane Eyre-de Charlotte Bronte; fiindca m-a invatat ca adevarata dragoste vede dincolo de aparente.

| darrio2007 a răspuns:

Pe aripile vantului. Dar cartea ta?

| Fredie a răspuns:

Salut. Am citit destul de multe romane de mai toate genurile si imi place cel putin cate un titlu din fiecare categorie. Recomand tuturor Jules Verne pentru spiritul de aventura, de anticipatie. De asemenea Tolstoi si ceilalti mari scriitori rusi, daca vreti sa simtiti o carte ca si cum ati fi voi insiva in mijlocul intamplarilor sau linga eroina/eroul principal. Sunt multi alti autori care sunt unici prin stilul abordat si fiecare e frumos si interesant in felul sau.
O carte ce te face sa te gandesti, la multe lucruri din jurul tau este Amintiri din viitor a lui Erich Von Daniken.
Cititi o numai daca aveti deja o anumita varsta, o anumita educatie si cultura deja formate, pentru ca altfel poate fi inteleasa gresit si va poate face sa va indoiti de lucrurile fundamentale ale vietii voastre. Bye.

| Aicilef a răspuns:

Lacrimi tarzii! A fost o biografie. Mie imi place sa citesc despre viata oamenilorwinking!

| karellen a răspuns:

Stanislav Lem - Solaris. si nu e nevoie de argumentare - de aceea se cheama carte preferata, pentru ca e o alegere subiectiva

| miauu a răspuns:

Divortul perfect
am invatat multe din ea...

| diana a răspuns:

Recreatia Mare de Mircea Santimbreanu.
Este o carte foarte frumoasa in care prezinta viata elevilor.
Eu am ras mult cand am citit-o.

| stefangeles a răspuns:

Tata bogat, Tata sarac.Scrisa de Robert. t Kiyosaki este o carte care te invata de mic dum sa devii un antreprenor de succes big grin

| RainDrop a răspuns:

Capitan la 15 ani.

| annie_9752 a răspuns:

Pot sa spun mai multe? Cele mai frumoase carti pe care le-am citit(pe langa cele despre adolescenti si problemele lor si cele religioase din care inveti lucruri cu carul)sunt cateva carti politiste, toate scriste de Agatha Christie:Misterul trenului albastru(The Mistery of the Blue Train), O crima anuntata(A Murder is Announced), Crima din Orient Express(Murder on the Orient Express) si multe altele scrise de aceeasi faimoasa Agatha Christie.Imi plac pentru ca m-au tinut in suspans, pentru ca finalul a fost intotdeauna cel la care ma asteptam cel mai putin, pentru ca imi dezvolta logica si pentru ca, vrand-nevrand, mi-am pus mintea la contributie citindu-le, in incercarea de a intui deznodamantul(desigur, am esuat de fiecare data)!

O zi buna!

| usernamemada a răspuns:

The Great Gatsby -F. Scott Fitzgerald
Asta pentru faptul ca desi a fost scrisa prin 1992, e valabila si la societatea de azi. Este vorba despre un barbat sarac pe nume Jay Gatsby care se indragosteste de o bogatana Daisy. El pleaca la razboi apoi face facultatea la Oxford, iar cand se intoarce Daisy este casatorita cu Tom (care o insela). In incercarea de a o recucerii pe Daisy acesta face mari sacrificii+ faptul ca romanul are un sfarsit absolut tragic. E o carte absolut din toate punctele de vedere si merita citita!

| notperfect a răspuns:

Cartea mea preferata? Cred ca "Singur pe lume" de Hector Malot... Odaa ce super o fost cartea aia. Am si plans la ea. Saracul copil prin cate o trecut...

| alynuch a răspuns:

Rosu si negru-Stendhal (deoarece, e una din cele mai impresionante carti pe care am citit-o si este f usor de inteles) si Ana carenina-Lev Tolstoi(pentru ca pune in atentie, forta feminina)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singur pe lume:Xe ff.frumoasa tio recomandwinkingmi-a placut ff, mult

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Roşu şi negru" - Stendhal, "Război şi pace" - Lev Tolstoi, "Numele trandafirului"- Umberto Eco

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea mea preferată - Crimă și pedeapsă! Dostoievski - și cu asta am spus tot!

Recenzii ale unor cărți mai mult sau mai puțin cunoscute! http://www.fwr.ro/index.php/recenzii

| stefan31 explică:

Darrio2007 am multe carti preferate, dar cel mai mult m-a impresionat ''Singur pe lume''deoarece am vazut cate a patit Pip(personajul principal).

| ely92music a răspuns:

Raul de Jan Guilou este o carte super si printre preferatele mele. Imi place ca autorul e direct si concis iar personajele bine conturate. Vi-o recomand! Si Dama cu camelii de al dumas fiul, am plans la cartea aia si am citit-o de trei ori pana acum.

| narflo a răspuns:

Hector malot-"singur pe lume" ca si the twilight