| ZaKid a întrebat:

Care a fost prima constitutie din: Romania, Europa si din lume?
Funda + Folositor + Inteligent!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Constituția din 1866 este prima constituție propriu-zisă a României, adoptată după modelul Constituției Belgiei din 1831. Constituția a fost adoptată în timpul regelui Carol I, fiind cea mai longevivă constituție (1866-1923) și cea mai importantă realizare a regimului lui Carol I. Ea a fost promulgată de domn la 1 iulie 1866. Dupa aceea au urmat constitutia din 1903 - 1923 (monarhice), constitutia din 1948-1952-1965 (socialiste), 1991 modificata in 2003 in viguare si astazi

Prima Constitutie din istorie a fost a M Britanie, care incepe de la 1215 cu Magna Carta Libertatum ( aceasta nu era scrisa - era pe cale orala) iar prima Constitutie scrisa a fost cea Americana de la 1787 de la Philadelphia in viguare si astazi. Dupa 1787 urmarind modelul american si statele Europene si-au adoptat constitutii proprii

2 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Prima Constitutie din Romania a fost promulgata de domnitorul Carol de Hohenzollern-Sigmaringen, numit si Carol I si adoptata de Parlamentul Romaniei, la 1 iulie 1866. Caracteristicile Constituţiei din 1866 erau:
* este prima constituţie internă românească
* a fost promulgată fără a se cere acordul Marilor Puteri
* a fost elaborată după modelul Constituţiei Belgiene din 1831
* este un act de factură liberală
* proclama suveranitatea naţională
* guvernarea era reprezentativă şi responsabilă
* se instituia principiul separării puterilor în stat
* monarhia reprezenta forma de guvernământ în stat şi era ereditară
* stabilea libertăţi şi drepturi cetăţeneşti
* includea un nou sistem electoral, bazat pe votul cenzitar
* este prima realizare a lui Carol I
* a fost considerată una din cele mai democratice constituţii din Europa
* cuprinde 8 titluri şi mai multe articole
* instituţiile centrale ale statului erau:
- Monarhia era ereditară, în familie pe linie bărbătească, moştenitorii tronului urmând să fie crescuţi în religia ortodoxă
- Guvernul reprezinta puterea executivă şi era condus de primul ministru; împarte puterea executivă cu monarhul. Avea ca sarcini prezentarea proiectelor legii Parlamentului şi punerea în practică a legilor votate de Parlament
- Parlamentul reprezinta puterea legislativă şi era format din Senat şi Camera Deputaţilor structura bicamerala ce fusese introdusa pentru prima oara de A.I.Cuza in 1864 prin "Statutul dezvoltator al Conventiei de la Paris".

| Barbu_Andy_1959 a răspuns: