| Utilizatoare123 a întrebat:

Care cutremure sunt mai puternice? Cele adanci sau de suprafata?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cele de suprafata.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are importanta ca sunt adanci sau la suprafata, contand doar magnitudinea lor, daca este minora sau majora, fiindca peste 4 grade pe scara Richer se simt si devin periculoase.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Scara_de_magnitudine_Richter

| Drimmero a răspuns:

Raspunsul e foarte logic, cele de suprafata, cu cat sunt mai adanci unda de soc nu va fi atat de puternica, cele de suprafata dau rezultate catastrofale, de obicei astea de suprafata au si grade mari.

| ReddY25 a răspuns:

Suprafață

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cutremurele de suprafata sunt foarte periculoase dacă se produc la o adâncime mica, potrivit seismologilor

| Jessicakecal21 a răspuns:

Buna intrebare, vrei sa ti spun un mini serial documentar?

| Mymady10 a răspuns:

In general, cutremurele adanci sunt considerate mai puternice decat cele de suprafata. Cutremurele care se produc la adancimi mari, sub crusta terestra, au o amplitudine mai mare si pot afecta o suprafata mai mare decat cutremurele care se produc la o adancime mai mica. De asemenea, cutremurele adanci au tendinta sa fie mai persistente si sa produca mai multe replici decat cutremurele de suprafata. Totusi, intensitatea si impactul unui cutremur depinde de mai multi factori, cum ar fi magnitudinea, locatia si structura geologica a zonei afectate.