| anca2903 a întrebat:

Care e cea mai buna carte pe care ati citit-o?

32 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

J D Salinger-De veghe în lanul de secară, William Golding-Împăratul muştelor, Ken Kesey-Zbor deasupra unui cuib de cuci, Simone de Beauvoir-Toţi oamenii sunt muritori, Albert Camus-Ciuma, Patrick Suskind-Parfumul, Umberto Eco-Numele trandafirului, Lawrence Durrell-Labirintul întunecat, Ernesto Sabato-Despre eroi şi morminte, Francoise Sagan-Vă place Brahms?, Harper Lee-Să ucizi o pasăre cântătoare, Ismail Kadare-Generalul armatei moarte, John Steinbeck-La răsărit de Eden, Joia dulce...sunt atâtea şi atâtea, le-am citit, le-am recitit, le-am iubit şi le iubesc, n-aş putea alege una singură nici dacă ai sta cu pistolul la tâmpla mea!

| Bacemi a răspuns:

Dama cu camelii de Alexandre Dumas fiul, Negura de Miguel Unamuno si Floare albastra de John Galsworthy sunt cartile care mi-au placut cel mai mult. Nu pot sa apreciez una mai mult decat pe cealalta.

regis
| regis a răspuns:

E greu sa fac un top. Am citit mai sus de James Clavell si mi-a venit in minte Changi. Nu stiu daca e cea mai buna, dar cu siguranta m-a impresionat mult. Insa e posibil ca maine sa dau un alt raspuns, depinde si de starea mea de spirit.

| carminaburana43 a răspuns:

Au fost multe nu doar unamie cartile bune mi-au umplut viata si sufletul cu sentimente f frumoase am aflat ca si asa ceva a existat sau ar putea sa existe...imi plac cartile psihologice, despre paranormal...romantice si de aventuri mi-au placut in tinerete... m-a marcat de exemplu f. mult cartea lui Dosztojevszki:''Fratii Karamazov'' e o carte excelenta cum sunt toate cartile lui Dosztojevszkij dar asta mi-a placut in mod deosebit...Nu pot uita nici pe marele nostru poet Mihai Eminescu care inca si acum imi incinta inima cind o aud cintata...mai ales Oda in metru antic...Copilaria mi-a fost marcata de seria Ciresarii...nici o alta carte scrisa pentru adolescenti nu m-a marcat atit.Deci cea mai buna carte pentru adolescenti o consider Ciresarii...Pt. virsta adulta am scris-o deja(dar sunt si multi altii...)...pentru copilarie consider cele mai bune povesti cele scrise de Hans Christian Andersen.Ma bucur ca ai pus o asemenea intrebare ca mi-am adus aminte ce rol important a avut in viata mea cititul... putea visa... puteam iesi din rutina din cotidian...era minunat...

| Piscotel a răspuns:

Sunt multe carti bune pe care le-am avut in maini si le-am citit.Rosu si negru, Anna carenina, Enigma Otiliei...De veghe in lanul de secara.Toate au reusit sa ma transpuna intr-o alta lume, exact ceea ce caut eu la o carte.

| Gabry a răspuns:

Nu am citit extraordinar de multe carti... cel mai mult mi-a placut Gran Canaria de A. J Cronin. Mi-a placut atat de mult incat voiam sa nu se mai termine...citeam cu portia...hee hee

| Cryssy a răspuns:

Dintre ultimele carti citite cea mai buna mi s-a parut "Imparatul mustelor" de William Golding. Este o carte foarte frumoasa si captivanta, din care copii cred ca au ceva de inteles.

| miauu a răspuns:

Luna noua, dragoste si speranta.etc

| Steff_7182 a răspuns:

Salut!
Cea mai buna carte citita pana acum a fost Shogun de James Clavell.
Pa pa si Bafta!

| Clutsky a răspuns:

"The Great Gatsby" de F. Scott Fitzgerald

| I.Love.Football a răspuns:

Magicianul - John Fowles! :X

| mary_4765 a răspuns:

E simplu
sexul explicat adolescentilor
e foarte misto

| mirunaioana a răspuns:

Eu citesc foarte multe carti pentru ca imi place sa imi imbogatesc vocabularul si sa vad intamplarile cu ochii personajelor din carti.Sunt multe carti ce mi-au inspirat bucurie sau tristete... si pe care mi-a facut mare placere sa le citesc.De exemplu, Anna carenina de Lev Tolstoi pot spune ca este o carte exceptionala din care ai de invatat, la fel si Loreley de Ionel Teodoreanu, Viata furata de K.J.Benes,Toate lucrurile pe care nu ni le-am spus de Mark Levy, Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes, Ciresarii de Constantin Chirita, Mandrie si Prejudecata de Jane Austen etc.Intr-adevar,poate ca unele dintre cartile pe care le-am enumerat nu sunt pentru varsta mea dar acelea mi-au placut in mod deosebit si chiar le-as reciti.

| Mony_4137 a răspuns:

Si eu ma intreb acelasi lucru! Nu ma pot hotara. Poate e ciudat pentru unii, dar daca citesti mult uiti poate de multe ori ca ai citit cartea respectiva. Stiu, e ciudat.

| Mony_4137 a răspuns:

Inclin sa cred ca twilight, chiar daca uneori ma indoiesc.

| marria a răspuns:

Fratii Karamazov-Dostoievski

| uzzi92 a răspuns:

Prin Urechile Acului de Ken Follet...

| naya a răspuns:

Thomas hardy-life's little ironies

| anca2903 explică:

Mandrie si prejuecata, Aventurile lui Sherlock Holmes, Cei trei muschetari....etc.

| Rosalie_9695 a răspuns:

Seria Amurg de Stephanie Meyer, deoarece prefer cartile scrise de autori moderni.batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un as. cand jucam poker. a venit exact la timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Papillon, scrisa de Henri Charriere.

| kjbh13 a răspuns:

Laleaua neagra, que vadis, kuznetov-carti extraordinare...biblia o carte fantastica...

| fanmetin23 a răspuns:

Amurg, Luna noua, Eclipsa si Zori de zi de Stephenie Meyer

| aiurica a răspuns:

Mie mi-a placut foarte mult "maytreyi" de mircea eliade. e superba...

| simo19 a răspuns:

-----Singur pe lume----- cea mai buna carte ever. Ti-o recomand.

| iszabell13 a răspuns:

Inger pierdut de Danielle Stell sper sa o citesti e cea mai tare carte!

| zburatoarea a răspuns:

The Reconnection a lui Eric Pearl

| AndreiCurt a răspuns:

Tocmai am terminat de citit cartea lui Bogdan Cretu: Nivelul 1 - O poveste de viata.
Cartea mi s-a parut absolut bestiala. Acest autor are pur si simplu un umor aparte, care m-a impresionat profund. Din aceasta cauza doresc sa va recomand cartea lui.
Eu am cumparat cartea de pe internet de pe :
http://librariaetnous.shopmania.biz/......ata-670117