| tonyc7 a întrebat:

Care e cea mai frecventa injuratura pe care o folosesc germanii? Pe limba lor spuneti-o, ca stiu germana... happy

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand te referi la ei poti sa le spui: NEMTI

| tonyc7 explică (pentru Violleta2022):

Si ce e rau sau nepotrivit daca prefer sa le spun GERMANI? happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru tonyc7):

Nu-i rau... doar mi se pare greoi sa le spui germani, cand toata lumea le spunem nemti, fiindca este termenul cel mai popular si m-am gandit ca nu il stii, de aceea l-am mentionat.
Asa cum ungurilor nu le spunem unguri, ci maghiari.

| tonyc7 explică (pentru Violleta2022):

Nemti poate sa insemne si austrieci, ca tot vorbitori de germana sunt. Pe cand germani te referi clar la nemtii din Germania. Sunt corecte ambele variante pana la urma atunci cand vorbim in romana despre ei.
Cat despre unguri, aceasta e denumirea cea mai folosita, de unguri, cea de maghiari o folosesc mai mult oficialitatile sau pentru a te referi la limba lor -maghiara.

| Violleta2022 a răspuns (pentru tonyc7):

Nemti sunt considerati doar cei din Germania, nu si cei din Austria chiar daca vorbesc un dialect german.
În vorbirea curentă, pentru a face referire la locuitorii Germaniei, folosim deseori cuvântul „neamț". Acesta provine din vocabularul limbilor slave în care cuvântul „neamț" are semnificația de „mut".
De altfel, așa îi numeau slavii pe germani din cauză că nu le înțelegeau limba.