| saranastasie a întrebat:

Care e cea mai frumoasa carte dintre urmatoarele :
Vrajitorul Merlin
2 ani de vacanta de Jules Verne
Calatoriile lui Guliver de Jonathan Swift
10 negrii mititei de Agatja Critie
Minunatele calatorii ale lui Nils de Selma Lagerlof.

+ Ce carti pentru caietul de lecturi de clasa a7a imi mai puteti recomanda? (Am voie sa pun decat o carte care sa fie scrisa recent si deja pe aceia am citit-o).
Fundita

5 răspunsuri:
| MasterOfDisaster a răspuns:

Cred ca vrajitorul Merlin si 2 ani de vacanta
poti sa mai citesti Harry Potter, tom sawer, carti de Jule Verne.

| WhiteLife a răspuns:

Cea mai frumoasa e "Doi ani de vacanta" de jUles Verne.
Pai iti mai pot recomanda toate cartile lui Jules Verne (in special "Insula misterioasa", "Copiii capitanului Grant", "Insula cu elice" si "Steaua Sudului"), Agatha Christie, "Robinson Crusoe" de Daniel Defoe si Alexandre Dumas tot ce gasesti big grin
Ar mai fi multe altele, dar daca ar fi sa zica fiecare de aici ce carti frumoase ar trebui sa citesti, cred ca ai ajunge sa dai BAC-ul pana sa le gati. Clasa a VII-a nu ti-ar ajunge happy

| LolaLollita a răspuns:

Am citit doar "10 negri mititei" de Agatha Christie, dar sunt sigura ca tot pe aceasta as alege-obig grin e superba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai frumoasa mi se pare : calatoriile lui guliver. Iit recomand: piciul de alphonse daudet, marile sperante de Charles Dickens, Encantadas sau insulelefermecate de Herman Merville
Cam astea sunt cele mai frumoase lecturi pentru a 7 a. eu sunt intr-a a8 a. funda?

| KulicaKulica1986 a răspuns:

Draga ramonica1999, si eu sunt tot clasa a 7-a si eu trebuie sa fac un caiet de lectura. Eu, personal, am citit 2 ani de vacanta si mi s-a parut cea mai frumoasa carte pe care am citit-o (in afara de Harry Potterwinking ) ti-o recomand din tot sufletul.
P.S. Eu am trecut-o in caiet.