| ciripian a întrebat:

Care e cel mai frumos basm pe care sa i-l citesti unui copil mic?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Daca ai fantezie si imaginatie ii poti spune in fiecare seara un basm frumos, care are intotdeauna happy-end, in care nu sufera nimeni...viata e roz... oamenii sunt buni...ca doar e copil si trebuie sa aiba o copilarie frumoasa si sa nu aiba noaptea cosmaruri cu Baba-Cloanta-cotoroanta...
Pe masura ce creste, si mai intelege ca povestea e poveste., iar realitatea e alta, i se pot citi orice poveste sau basm! E bine sa aiba un mesaj educativ si sa nu sperie!

26 răspunsuri:
cristian
| cristian a răspuns:

Motanul incaltat de Charles Perrault.
Mai multe basme si povesti gasesti aici:www.clopotel.ro/fun/basme.php - 29k

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pe langa toate celelalte, nu uita si "1001 de nopti", evident la varsta adecvata! Ar mai putea fi si Creanga, Petre Ispirescu, Wilhelm Hauff, Hans Christian Andersen, etc...

| Dara a răspuns:

Avem o colectie intreaga de carti cu povesti si din toate, fetita mea (de 2 ani si 10 luni) nu vrea sa asculte decat Cenusareasa! Probabil cand va creste va dori sa asculte si alte povesti, dar acum o prefera doar pe aceasta!

| LittleZyzy a răspuns:

Cand eram mica ma fascinau Alba ca Zapada, si povestile fratilor Grimm.

| Diva a răspuns:

Frumoasa si bestia adoram povestea asta cand eram mica pup

tundenana
| tundenana a răspuns:

Fetita mea are 3 ani... i-am luat o colectie de carti de povesti... fiecare carte are o poveste si multe poze... Alba ca zapada, Cenusareasa, Harap alb, Frumoasa si bestia, Fata babei si fata mosului, Scufita rosie, Ileana Cosanzeana ...Tom degetel, povesti pe care le asculta cu mare placere... in fiecare seara inainte de culcare stam la citit... dupa care primesc zeci de intrebari... da de ce? eu zic ca depinde ce varsta are copilul tau... daca e mic atunci povesti scurte si distractive pe un ton amuzant... iar daca e mai mare povesti mai lungi... acum se gasesc atatea carti de povesti... numai bani sa ai sa le cumperi...

| NoName_9903 a răspuns:

Pe mine m-a fascinat "Cipi, acest pitic urias", daca as mai gasi cartea as citi-o si acum.

| Denny a răspuns:

Incearca Fata mosului! Pare interesanta. Sau Amintiri din copilarie. Chiar daca e mic, mic, sigur se va distra!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In plus fata de tot ce s-a zis pana acum, mie mi se par interesante cele cu poze, asa copilasul vizualizeaza personajele, sunt mai interactive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conteaza foarte mult intonatia cu care este citit basmul, incearca sa nu ii creezi fobii -vine lupul din poveste daca nu esti cuminte, balaurul mananca copiii neascultatori, ai vazut ce a patit fetita... a fost mancata de lup daca a plecat singura de acasa, e. t. c.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alba ca zapada, punguta cu doi bani, scufita rosie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi plac toate basmele, dar cel mai mult ma fascineaza :praslea cel voinic si merele de aur, alba-ca-zapada, fat frumos din lacrima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiilor mici le plac foarte mult cartile ilustrate cu basme scurte. D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Copiilor le plac mult cartile ilustate cu basme surte. Uneori copii mai prefera si basme mai lundute dar doar daca ii atrag. Poti intreba si pe cinev care mai are un copil mic ce basme prefera copilul ei \ lui. Daca nu stiu nici ei poti intreba o vanzatoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alba-ca-zapada

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aleodor imparat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sarea in bucate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama tese puiul doarme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Basme pe scurt de petre ispirescu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciprian sa iti spun ceva cel mai bazm este Alba-ca-Zapada deoarece are un print chipes care esti chiar tu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu stiu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer cred ca sarea in bucate sau scufita rosie sa incerci sa ii citesti basme de fratii grimm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea junglei si multe poesti amuzante s-au poti sai lasi lui/ei decizia de o alege>

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate sunt frumoase daca ajungi sa le intelegi dar trebuie sa iti imaginezi ceea ce citesti deoarece nu trebuie sa uram cititul este frumoas sa citesti basme sau povesti este ca si cum ai fi si tu an acea poveste

| Georgy_Georgiana_1982 a răspuns:

Care?