| Psihiatra a întrebat:

Care e cel mai lung cuvant din vocabularul-ul limbii romane? Voi stiti raised eyebrows?

Răspuns Câştigător
| booboorooza a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza

laughing Pronunta-l!

14 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Nu ştim care este cel mai lung cuvânt din "vocabular-ul" limbii române căci pe româneşte articolul hotărât enclitic "-l" plus dezinenţa "-u", atunci când e cazul, se adaugă fără cratimă.
Ha det bra!

| Adredemesconf a răspuns:

Buna!
Cel mai lung cuvant este Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza, este un termen medical.

http://www.bzi.ro/cel-mai-lung-cuvant-din-limba-romana-119916

O zi frumoasa!

| Psihiatra explică:

Ai dat copy-paste de pe google...ashairaised eyebrows?

| SatanaInIzmene a răspuns:

Nuneintereseazaasacalasanecuasteasifacevamaiconstructiv.
Inseamna: Pa!

| Mar a răspuns:

Cel mai lung cuvant din limba romana este pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza? Acesta contine 44 de caractere. Electroglotospectrografie (termen medical, 25 caracatere) este cel mai lung cauvant cuprins in DEX `98 si inseamna: "Metoda de stabilire a compozitiei armonice a semnalelor vorbirii prin analiza impulsurilor obtinute cu electroglotograful"

| Dianaღ a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza happy

| Ingrid16V a răspuns:

Mai era asta: sternocleidomastoidianbig grin

| SMTHING a răspuns:

Nu stiu care este cel mai lung cuvant din lume, insa stiu ca este o formula chimica, iar cel mai lung cuvant inscris intr-un dictionar este un termen medical...contine cam... 189 819 literelaughing e ciudat nu? thinking

| andreeaaa1 a răspuns:

Sterlocloidamanoidian

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

'ie stiu este:anticonstituţionalitate. funda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza.

| andrei a răspuns:

Stiam un cuvant parca sternocleidomastoidianbig care inseamna un muschi al gatului care te face sa dai din caop in semn ca da sau nu

dar vad ca sunt altele muuuult mai lungilaughing

| icsulescu a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza... cel putin asa am gasit pe google happy.

| CristiCryssu a răspuns:

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcaniconioza tongue