| mika321 a întrebat:

Care e diferenta dintre CV si autobiografie?

5 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Sînt unul și același lucru.
Numai că...
Atunci cînd se vorbește despre viața cuiva se numește „biografie"( din grecește : bios = viață; grafie = scriere). Adică, ție, la școală, ți se cere, la lecție, să faci o scurtă biografie a lui Ion Creangă.
Atenție! Nu o „biografie a vieții". Expresia este pleonastică.
Atunci cînd tu, mica 321, care probabil că s-ar putea să te numești Aurora Popescu, scrii despre viața ta ( Eu, Aurora Popescu, născută la..., din părinți... șamd) se numește „auto-biografie" ( auto = cineva despre el însuși).
CV este o noutate intrată în uzanța românească de aproximativ 25 - 30 de ani. Este un „acronim" care provine de la sintagma latină „Curriculum Vitae = cursul vieții).

| corolav a răspuns:

Atenție! Acel „mica 321" nu-mi aparține.
Eu am scris corect numele tău, cu „k", dar roboțelul - tîmpițelul a avut el ambiția să mă corecteze,
Că „așa vrea mușchii lui"!
Sănătate!

| Teardrop a răspuns:

CV-ul reprezintă prezentarea succintă a studiilor şi abilităţilor unui individ, pe când autobiografia e prezentarea detaliată a evoluţiei sale, de obicei puţin romancizată, dacă mă înţelegi.

| ribe a răspuns:

Ai gresit intrebarea?

| Impact1234567 a răspuns:

Sall! Autobiografia este expunerea datelor din viata unei persoane ( nasterea, scolile studiate, parinti, evenimente din viata) scrisa de ea insasi, un fel de,, poveste a vietii,,. CV-ul, reprezinta o fisa necesara pentru angajare, care cuprinde date personale (nume, CNP, telefon, email etc.), scolile studiate in domeniul locului unde vrei sa te angajezi, precum si calitati, abilitati- totul strict necesar pentru a fi acceptat in acel job. Funda?