| SweetThings a întrebat:

Care e diferenta dintre intensiv si bilingv?

Răspuns Câştigător
| Andruella22 a răspuns:

Profilul bilingv se axeaza pe doua limbi straine, cum ar fi, de exemplu, engleza si franceza, iar la cel intensiv, daca este vorba tot despre o limba straina, se pune accentul pe una singura, cum ar fi intensiv engleza. Funda?happy

4 răspunsuri:
| Miruna3094 a răspuns:

Buna
Eu sunt la bilingv engleza si fac asa 5-6 ore de engleza pe saptamana si 2 ore de franceza/germana. Iar la optional se face:
-in clasa a 9-a geografia M. Britanii si a Americii
-a 10-a istoria M. Britanii si a Americii
-a 11-a Cultura si civilizatie
-a 12-a Literatura (toate materiile astea de la optional se fac in limba engleza)
Nu stiu prea multe despre intesiv, dar nu se fac optionalele enumerate mai sus. Cred ca se fac tot 2 limbi straine, dar se pune mai mult accent pe una dintre ele.
Deasemenea trebuie sa dai un test ca sa intri la intenstiv(doar scris) sau bilingv(si scris si oral). Daca dai examenul de bilingv si vrei sa intri la un liceu cu profil intensiv nu trebuie sa mai dai examenul de intensiv.
Sper ca te-am ajutat :*

| Theaxniz a răspuns:

Bilingv inseamna ceva scris in doua limbi, poate sa fie si in engleza, germana, franceza, italiana, romana, spaniola, chineza, latina, greaca, etc. Iti dau un exemplu: spune ca o carte este bilingva. Asta inseamna ca pe pagina din stanga este o limba, iar pe cealalta pagina, cea din dreapta, este o alta limba. (spunem ca este germana pe pagina din stanga si romana pe pagina din dreapta, dau un exemplu). Sper ca ai inteles si te-am ajutat.

| valentino52 a răspuns (pentru Theaxniz):

Ce treaba are ce ai scris tu? Te-a intrebat cumva ce inseamna o carte bilingva? A intrebat in mod clar ce e intensiv si ce e bilingv deci se refera la profilul care il studiezi la liceu!

| Mihaitzan a răspuns:

Profilul bilingv se axeaza pe doua limbi straine, cum ar fi, de exemplu, engleza si franceza, iar la cel intensiv, daca este vorba tot despre o limba straina, se pune accentul pe una singura, cum ar fi intensiv engleza.