| Anoniq a întrebat:

Care e diferența dintre un colegiu tehnic, liceu si profesionala?

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

"1) Colegiul:
a. arata specializarea principala a liceului, de ex.: tehnic
b. colegiul national: colegiile nationale sunt doar liceele cu medii destul de mari la admitere, dar care au si clase 5-8
2) Liceul:
a. Liceul "...": reprezinta unitatea care poate avea si filiere tehnologogice (dar nu este obligatoriu)
b. Liceul teoretic: are doar filiera teoretica, dar nu are medie asa de mare sau nu are 5-8"
Profesionala te invata o specializare anume, iar dupa terminarea studiilor cred ca ai posibilitatea sa iti faci contract de munca pe acea specializare.

| LPCTSTR a răspuns (pentru LPCTSTR):

De preferat ar fi sa mergi la un liceu teoretic, real mate-info sau stiinte ale naturii, asa vei avea multe variante de facultati pe care sa le urmezi.