| droid96 a întrebat:

Care e diferenta dintre un text argumentativ si un eseu?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In eseu vorbesti pe larg despre subiect
in text argumentativ vorbesti pe scurt si folosesti argumente pro sau contra pe langa ipoteza, un eseu are si 5 pagini a4 un text argumentativ maxim 1

| Georgiana2505 a răspuns:

Prin intermediul unui text argumentativ iti exprimi parerea in legatura cu un anumit subiect dand argumente si exemple.
Eseul este o compunere de mari dimensiuni.

| xoxolove96 a răspuns:

Textul argumentativ exprima un punct de vedere, dezvolta idei si argumente. furnizeaza probe care sa-ldetermine pe receptor sa-si insuseasca opinia si are o teza de aparat si o apara cu ajutorul argumentelor. eseul este un fel de compunere numa ca mai lunga depinde cat iti cere(1, 2, 3...pg)