| LMAO a întrebat:

Care e diferenta intre corp si substanta? ( explicatie pentru clasa a 7 a )

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Un corp este facut din ...substanta.

8 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Substanta( chimica)-> materie nevie
Corp( animal, vegetal) -> materie vie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Corpuri = obiecte, fac parte din materie și au 3 caracteristici ( masă,formă,volum ),exemple : creion,tablă,tablou,ceas,etc.

Substanță = Materie omogenă din alcătuirea corpului ( aceleași proprietăți în toată masa ), exemple : toate substanțele simple,substanțe compuse ( apa,dioxid de carbon,sarea,zahărul, alcool, cauciuc, carburanți, etc )

Atenție! Nu confunda corpul cu substanța =- acetonă = substanță; o sticluță de acetonă = corp. O seară bună!

| ta5232545 a răspuns:

Substanta este forma omogena de materie

| marishaa a răspuns:

Substanta este materialul din care este confetionat un corp fizic,,,, pe cind corpul este o portiune limitata de substanta

| 210552 a răspuns:

Corpul e un obiect care il vedem il simtim, iar el insusi este format din diferite substante

| pisicutzaPOKERITZA a răspuns:

Substantele sunt forme omogene de materie cu o compozitie constanta.
Corpurile sunt portiuni limitate de materie. ( asta este explicatia de clasa a saptea...eu sunt a VII-a)

| alexandra1111124 a răspuns:

Corpul e ceva solid iar substanta lichida

| DellAnais a răspuns:

Corp=portiune din materie delimitata in spatiu ex:masa, scaunul... substanta=reprezinta forma omogena a materiei ce alcatuiesc un corp ex:azot, apa, mercur, acid...