| SERIALS a întrebat:

Care e diferenta la invatamantul dintre o universitate publica si alta privata?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La o universitate publică există secția de învățământ gratuit și secția de învățământ cu plată acolo unde există. La privați, numai cu plată. Rangurile la profesori se acordă după criterii mai stricte în cele de stat. Acestea fiind mai vechi, cultura academică, calitatea predării, recunoașterea internațională a studiilor este mai mare decât la cele private, în general. Pot exista însă și excepții.