| Stela309 a întrebat:

Care e formula de adresare mai corectă:,,Domule profesor,, sau,, Domnule+nume de familie,,?

Răspuns Câştigător
| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Când vorbești cu profesorul tău zici "D-le profesor", când vorbești cu altcineva, zici "D-le [numele său de familie]".

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde de context. In timpul scolii sau in general cand te adresezi omului in calitatea lui de profesor, te adresezi cu domnule profesor. In chestiuni private te poti adresa cu domnule + numele.
Varsta nu conteaza, chiar nu e o problema sa ii spui domnule Ixulescu, chiar daca ai 10 ani si el 100, sau chiar invers.

| Zuzu1991 a răspuns:

In scoala, cand e un singur prof in clasa, sa ii zici si numele de familie, inseamna ca o cauti cu lumanarea aprinsa

in mediul academic in schimb, SUNT OBLIGATI sa iti spuna titlul urmat de numele de familie, de gen "Doctor Sheldon"

| InRezevor a răspuns:

Daca ne referim la școală, este "Domnule profesor" deoarece cu domnule+numele de familie i se adresează doar cei de vârsta sa

| Flipsyde a răspuns:

In email cea mai formala formula e "Domnule profesor Ion Constantin, "