| BoMbeRmEn a întrebat:

Care e pluralul corect al cuvantului "vis"? vise sau visuri?

Răspuns Câştigător
| HypnoticPoison a răspuns:

Vise este pluralul substantivului vis. Visuri este sinonim cu dorinte.
Ex: Are multe visuri (dorinte) in ceea ce priveste viitorul.
A avut mai multe vise de-a lungul noptii.

15 răspunsuri:
| VladimirPutin a răspuns:

Amândoua sunt corecte

| noi3 a răspuns:

Ambele sunt acceptate.
depinde de context.

| Bia_8599 a răspuns:

Ambele variante sunt corecte, depind de context. Visele sunt cele pe care le avem noaptea iar visurile sunt idealuri de atins in viata.
VISE=imagini care le avem in somn VISURI=aspiratii

| Adryan657 a răspuns:

In general vise

| ChuPaChuPsPinK a răspuns:

Acest site-u nu este pentru teme.

| ixionJR a răspuns (pentru ChuPaChuPsPinK):

Sms

Alte răspunsuri
| ChuPaChuPsPinK a răspuns (pentru ixionJR):

straight face... si ce rezolvi prin asta?

Alte răspunsuri
| IoanaMra a răspuns:

Depinde numai si numai de contextul in care sunt folosite! happy

| alexgabyy29 a răspuns:

Amandoua sunt corecte,depinde de context, daca ne referim la ce visam noaptea e corect vise, daca ne referim la dorinte e corect visuri.

| EddLuvMultPeMarieKanker a răspuns:

Eu prefer sa folosesc "vise"...Desi ambele sunt bune.

| Doina_Greavu_1948 a răspuns:

Cred ca" vise" este indicat pentru a desemna fenomenul din timpul somnului, iar "visuri", se foloseste cu sensul de nazuinte, aspiratii, dorinte etc.