| anonim_4396 a întrebat:

Care e un profil uman si care e unul real? Care e diferenta?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Profil real inseamna matematica-informatica si stiinte ale naturii(biologie-chimie) iar profil uman inseamna filologie (lb romana, limbi straine, istorie) si stiinte sociale.big grin

9 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Profilul uman cuprinde: stiinte sociale+filologie
profilul real cuprinde: mate-info+ stiinte naturii.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Asa cum s-a mai scris, disciplinele care apartin profilului real sunt matematica-informatica, fizica, chimia, biologia, iar cele care apartin profilului uman sunt limba si literatura romana, limbile straine, istoria, geografia sau disciplinele socio-umane.
Absolventii de gimnaziu trebuie sa aleaga la doar 14 ani, impreuna cu parintii lor, ce li se potriveste mai bine pentru viitor. Potrivit sondajelor de opinie facute printre elevii de clasa a opta, batalia se da intre profilul de matematica- informatica, din postura de invingator, si cel de filologie, clasat pe locul al doilea. De citiva ani buni insa, alegerea profilului se afla si sub influenta unor prejudecati. Inclusiv dascalii recunosc ca elevi buni la limba si literatura romana opteaza si apoi sint acceptati la matematica- informatica din dorinta de a nu fi „de mina a doua". Totul graviteaza in jurul unui cerc vicios: parintii isi indruma copiii spre profilul de matematica-informatica, pentru ca acolo predau cele mai bune cadre didactice, iar dascalii de valoare prefera aceste profiluri pentru ca acolo sint admisi elevii cu cele mai mari medii.
Prioritar pentru voi este sa va ganditi cat de cat la viitor...la ce facultate optati, ca in timp sa va pregatiti pentru aceasta.

| crisS a răspuns:

Profil uman : romana lb. staine istorie etc.
profil real : matematica fizica chimie informatica...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Profilul uman e filologia, cred si stiintele sociale, pedagogia...merge mai mult pe limba romana, limbi straine, istorie sau geografie, filozofie...si zic eu e mai fain ca la real.acolo faci matematica, fizica, chimie, bio, economie, informatica(asta o faci si la uman, dar mai putine ore/saptamana) In plus de la profil real dai sigur bacul din mate si vezi ca in fiecare an o gramada cad la mate... daca esti matematiciana, felicitarile mele, sunt o raritate azi, eu nu prea le am...big grin Eu zic ca la uman e bine, inveti 3 limbi straine si din cls 11 -a, scapi de mate, fizica, chimie sau bio.Ramai cu o ora de info(tic), una de stiinte care e un fel de bio, dar mai usor, mai mult de cultura generala. Orele de romana/saptamana sunt cam 4, 5, poti merge pe romana-germana, romana-franceza, cum vrei.Germana e mai faina. Sper ca te-am lamurit macar un pic. te pup

| Yuuuuuki a răspuns (pentru anonim_4396):

Este si romana-engleza?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai cel real are legatura cu matematica si informatica iar cel uman cu medicina

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam ma pricep... dar as vrea sa aflu de la altii... )) astept. )) tongue

| emy_7844 a răspuns:

pana la urma tu unde ai vrea sa dai? de o vreme incoace filologia e aleasa cu ochii inchisi iar la stiinte merg multi pentru ca acolo se fac de toate doar mate-info este aleasa de cei mai buni - deci daca nu iubesti matematica nu te duce la mate info sau cel mai bine ar fi sa faci profil real ca faci cate putin din toate!