| Necunoscutu92 a întrebat:

Care e vărsat minima pentru școală de jandarmi

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Anexei nr.2 din Ordinul MAI nr.177/2016, citez:
"ART. 6.(1)Condiţiile legale de recrutare a candidaţilor pentru admiterea în instituţiile de învăţământ pe locurile destinate formării iniţiale a cadrelor militare, precum şi pentru încadrarea în funcţii de cadre militare prin rechemare în activitate, încadrare directă sau transfer din cadrul instituţiilor din sistemul de apărare, ordine publică şi securitate naţională, sunt următoarele:
e)să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniţi, iar în cazul candidaţilor la examenele de admitere în instituţiile de învăţământ, să îi împlinească în cursul anului în care participă la concursul de admitere;"

| T7uk a răspuns:

18 ani.