| RockLegend a întrebat:

Care este adaptarea la mediul de viata a sepiei?

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

* homocromia, ca arma de autoaparare - permite sa-si schimbe culoarea in functie de cea a mediului in care se afla (acest fenomen se realizeaza cu ajutorul cromatoforilor, care sunt deosebiti fata de ai tuturor celorlalte animale --- sunt niste celule pigmentate a caror volum si suprafata,pot fi modificate de fibre musculare,inervate de filete nervoase din ganglionii mantalei si a tegumentului)
* in caz de pericol, elimina o subs. asemanatoare cernelei care o camufleaza, permitandu-i retragerea
* la deplasare rapida ( prinderea prazii sau fuga de pericol ) foloseste un sistem de propulsie care consta un umplerea camerei branhiale (din interiorul corpului ) cu apa si expulzarea acesteia, brusc, sub forma de jet, la exterior.
O seara placuta!