| Ruxiii a întrebat:

Care este altitudinea maxima din Carpatii Orientali, Meridionali si Occidentali?

Răspuns Câştigător
| Laurra958 a răspuns:

Carpatii Orientali:-altitudinea maxima: 2303m vf. Pietrosul Rodnei(M. Rodnei)
Carpatii Meridionali:-altitudinea maxima: 2544m vf.Moldoveanu(M. Fagaras)
Carpatii Occidentali:-altitudinea maxima:1849m vf.Bihor(M.Bihor)

4 răspunsuri:
| DEBrown a răspuns:

Carpatii orientali:Muntii Rodnei: varul pietrosu 2100 m

Carpatii Meridionali:Muntii Bucegi:vf Moldoveanu:2544 si Vf. Negoiu 2535

Carpatii occidentali:Munții Bihor, Vârful Curcubăta Mare 1849

| Sorina22 a răspuns:

Cel mai înalt vârf al întregului lanț Carpatic este Vârful Gerlachovský, 2655 m, în Slovacia - Munții Tatra, iar în România este Vârful Moldoveanu, având 2544 m, situat în Munții Făgăraș din Carpații Meridionali. Vf Pietrosu (2303 m - M-tii Rodnei, C-tii Orientali).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cauta ca de aia ai maini a cauti nu sa-ti spuna ali... ce te dor mainile... poate am 21 ani dar sa stii ca-mi caut ca sunt la facultate!

| ogeorgem a răspuns:

Anonim daca erai la facultate nu mai trebuia sa cauti altitudinea maxima. Asta se invata din scoala generala