| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai buna si reputata universitate din Romania?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Vad aici aprecieri care de care mai subiective!
Realitatea este ca nu avem nici o universitate in Top 500 mondial iar de un Top national(obiectiv si oficial) ne ferim ca dr. de tamiie(nu avem un Top oficial nici macar la gradinite big grin )
Un astfel de Top se face(in alte parti:ex. USA) tinind cont de :dotari, nr.deprofesori cistigatori de mari premii pe domeniu, rezultate in cercetare, statistici referitoare la absolventi(citi isi gasesc de lucru, in ce pozitii ajung la companii/universitati renumite, ce premii cistiga., etc), etc
In felul asta este stimulata concurenta intre universitati functie de performanta.
La noi din pacate cam 80% dintre absolventi nu profeseaza!
Acesta este semnul clar ca nu stiu "meserie" sau/si companiile nu angajaza pe baza de competente!
PS-Cunosc personal absolventi care au terminat o facultate "slaba" acum 15-25 de ani. iar acum au devenit brusc destepti(la 40-50 de ani) si simultan cu serviciul au facut masterate si doctorate.

22 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Universitatea din Bucuresti, cea din Iasi, cea din Cluj...depinde ce domeniu vrei. In Brasov, cea de inginerie e cea mai buna din tara. In Cluj, cea de medicina. In Bucuresti, Studii Economice. La Iasi, Stiinte Politice si Literatura.

| JayLeno a răspuns:

Universitatea Bucuresti happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Univ. Babes-Bolyai Cluj-Napoca

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Universitatea Lucian Blaga din Sibiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Universitatea Lucian Blaga este una dintre cele mai slabe din tara...nu cea mai buna. Cea mai buna e cea de la Iasi apoi cea de la Cluj

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ioan cuza

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avand in vedere faptul ca este cea mai veche din europa de est Universitatea alexandru ioan cuza din IasI este cea mai buna si de prestigiu din Romania>>>cei mai multi studenti>>>singura cu informatica pura din tara etc. Go there

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Al I cuza iasi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Craiova

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Universitatea Al. Ioan Cuza din Iasi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din ce am vazut si daca te referi la seriozitate si severitate, Univ Al I Cuza Iasi. E plus infinit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai nou universitatile din Ro, marea majoritate sunt afaceri profitabile si nimic altceva.Se studiaza haotic, profesorii nu au nici un interes, dotarile sunt proaste, iar acoperirea pe piata muncii aproape de zero.Practica e numai pe hartii, in realitate e f greu chiar imposibil sa faci o practica adevarata in domeniul in care studiezi, depinde de fiecare in parte, Facultatea se spala pe maini cu o hartie care cica iti deschide usa spre practica, insa in realitate nimeni nu te baga in seama si nu te ia in serios. As putea scrie pana maine despre desgustul pe care l-am avut la Facultate si despre modul in care mi-a fost spulberat avantul si visul de a studia si de a-mi face o cariera.Nimic de motivatie, seriozitate, burse, schimb de experiente, lucruri normale intr-o facultate adevarata.Cand aud ce sanse, ce experiente au altii studenti in alte tari, imi pare nespus de rau pentru timpul pierdut in Ro, insa ma consolez cu faptul ca nu am avut posibilitati financiare pentru a studia in Europa.Pt cine poate va spun din tot sufletul mergeti si studiati in Italia, Franta, Spania, Anglia, America, etc merita, merita, merita.Mentionez ca am terminat o facultate de stat acreditata si cu traditie. Si acum dupa 5 ani mai simt gustul amar care mi l-a lasat. Si cand ma gandesc cu ce iluzie am inceput...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu va recomand Universitatea Lucian Blaga din Sibiu pentru nimic in lume, investigati un pic inainte sa faceti alegerea merita, ca sa nu va para rau mai tarziu de alegere.Am absolvit aici, dar nu o pot recomanda absolut deloc. Pot spune atat: profesori scarbosi si greu de gasit care lipsesc mereu de la cursuri, practica = 0, proasta organizare, secretare incapabile si suuuuuuuuper scarboase, in concluzie o dezamagire totala si o pregatire care lasa fffffffff mult de dorit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Snspa bucuresti e cea mai buna in domeniul politicii pr publicitare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In romania cred ca cele de la cluj:d dar cea mai bine este harwad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Medicina Tg Mures

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Al. I. Cuza din Iasi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Universitatea Babes-Bolyai Cluj

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cea mai buna universitate din Romania este Academia Tehnica Militara, sunt unii profesori acolo laureati la Nobel, peste nivelul celor din restul tarii, admiterea este una dintre cele mai dificile. GO there hf

| murik a răspuns:

Universitatea Bucuresti

| Kamelia95 a răspuns:

Universitatea Babes Bolyai din Cluj Napoca este cea mai buna din tara!

| loreeeeeeeeeeeeeeee a răspuns:

Cea mai buna facultate din tara este S. N. S. P. A. Pe urma careia ies cele mai competente persoane pentru forta de lucru din domeniu, din Romania!