| kikirikikikiki a întrebat:

Care este diferenta dintre a studia facultatea la buget sau taxă?

26 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La aia cu taxa scoti banul din buzunar.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Banii pe care nu-i are tata.

| Wr3nch a răspuns:

La buget intrii si ramai daca ai media mare in fiecare an. Nu platesti taxa anuala, ai loc gratuit in camin si un aboment gratuit la bus. Daca media nu e destul de mare sau nu ramane destul de mare va trebui sa platesti totul si taxele pot fi mari, in functie de facultate.

| Adry05 a răspuns (pentru Wr3nch):

Ce zici acolo? Căminu nu e gratuit pentru buget, doar mai ieftin, iar abonamentele sunt gratuite pentru toți studenții.

| Wr3nch a răspuns (pentru Adry05):

Depinde de oras si probabil de universitate. In Cluj cei la buget au abonament gratuit pe doua linii la bus iar cei de la taxa platesc 35 de lei pentru acelasi abonament.

| Adry05 a răspuns (pentru Wr3nch):

Doamne n-am mai auzit așa ceva, ce prostie. Măcar abonamentu putea fi gratuit. Eu stau în Timișoara și aici e gratuit pentru toți studenții indiferent taxă-buget

| xil a răspuns (pentru Wr3nch):

Care camin? La Cluj? Nici-o sansa!

| Sn4k3 a răspuns:

La buget nu platesti (taxa, camin), dar trebuie activitate multa la facultate (prezente, activitati extracurriculare, medii bune).

| Adry05 a răspuns (pentru Sn4k3):

Nu contează activitățile extracurriculare wtf laughing contează exclusiv media de la examenele din sesiune

| Georgiana0216 a răspuns (pentru Adry05):

Depinde de facultate. Difera politica de la una la alta.

| Adry05 a răspuns (pentru Georgiana0216):

Mă gândeam că astea sunt lucruri general valabile și doar îs informați prost sau vorbesc din auzite, dar aparent...

| Georgiana0216 a răspuns (pentru Adry05):

Vorbesc din surse sigure. Eu am terminat UPG PLoiesti. La noi daca intri la buget asa ramai toti anii de facultate, indiferent de medie sau nr de restante. Aceasta politica o mai au doar cateva universitati din tara. La buget ai gratuit doar abonamentul pentru transportul in comun, reducere de camin, la taxa niciun beneficiu. In schimb, prietenii care au terminat la Bucuresti au avut alta politica in facultate. Difera mult.

| Georgiana0216 a răspuns (pentru Georgiana0216):

Astea erau regulile acum 8 ani cand eram eu in facultate. Acum daca ma duc, sigur au aparut altele noi laughing))

| Adry05 a răspuns (pentru Georgiana0216):

Da, am înțeles, cum ziceam, mă gândeam că asta cu căminele și transportu îs aspecte stabilite la general, nu că ține de universitate

| Georgiana0216 a răspuns (pentru Adry05):

Din pacate nu.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Adry05):

Depinde de universitate. De exemplu la Romano Americana daca nu ai un anumit de numar de activitati extracurriculare si prezente pierzi bursa.

| Adry05 a răspuns (pentru Sn4k3):

Mă crucesc când aud ce-i prin alte părți laughing)

| Furnicuta000 a răspuns:

Facultatile private sunt privite mai prost de angajatori pentru ca se stie cat de permisive sunt, adica program lejer, posibil examene si diplome luate pe bani iar studentul nu prea invata nimic. In plus sunt si foarte scumpe, taxa pe an e scumpa si daca ai restante platesti mai mult la ele decat platesti la cele din facultatile de stat. Astea ar fi dezavantajele, iar ca avantaje sincer nu prea am ce spune. Programul e lejer dar cu ce pret?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

A zis de buget și taxa, nu de privat

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricum raspunsul meu ramane valabil in eventualitatea in care vrea sa ia in calcul o facultate privata (si am impresia ca asta si vrea sa faca).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu vad legatura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Facultatea e aceeasi doar că la buget nu îți mai platesti taxa de școlarizare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa e și la farmacie in tm, ai intrat la buget, acolo ramai

| Georgiana0216 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Mi se pare o tampenie. Eu am fost la taxa toti cei 3 ani. Aveam toate examenele luate cu note mari. Aveam colegi cu mai multe restante decat examene luate si ghici ce... erau la buget. O politica proasta, parerea mea, dar asta e, poate se mai schimba ceva pe viitor.

| Emazio a răspuns:

Spunea cineva de loc gratuit la camin, asa o fi unde a auzit el.
La universitatea din Bucuresti: scutire de taxa anuala, cost camin redus al jumate, abonament transport public decontat.

| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!

Diferenta o reprezinta banii. La buget stai linistit cu banii in buzunar, la taxa scoti banul si achiti. In functie de politica facultatii poti trece de la buget la taxa sau invers. De exemplu sunt facultati la care se face ierarhizarea studentilor in fiecare an si poti fi un an la buget, altul la taxa si tot asa. La facultatea pe care am terminat-o eu nu exista aceasta politica. Am intrat la taxa si asa am ramas toti cei 3 ani, desi existau la buget persoane cu mai multe restante decat examene luate. In rest nicio diferenta, aceiasi profesori, aceleasi reguli, pe diploma de licenta scrie la fel indiferent daca ai fost la buget sau taxa. Atata doar ca la buget mai poti avea mici beneficii, gen abonamente gratuite la transportul in comun, chestii de genul, dar asta depinde de facultate.