| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre analfabet şi semi-analfabet?

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Un analfabet nu ar putea să citească această întrebare. Un semi-analfabet ar citi-o pe litere, dar s-ar încurca la cuvântul "analfabet"

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Analfabet este atunci cand nu stii sa scrii si sa vorbesti. semi inseamna ca stii sa vorbesti (adica sa legi cateva cuvinte, nu sa vorbesti clar), dar nu stii sa scrii. Uite aici un ex. de semi-analfabet : https://www.youtube.com/watch?v=ZDQtqqfgwf0

| Dismally a răspuns (pentru Bisbiavatar12):

Vorbitul nu are treaba cu analfabetismul. Analfabetul este cel care nu stie sa scrie si sa citeasca, semianalfabetul este cel care abia poate sa scrie si sa citeasca.