| anonymus005249 a întrebat:

Care este diferenta dintre 'can' si 'could'?

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Could se foloseste cand e vorba de ceva posibil (=s-ar putea), iar can se foloseste atunci cand e vorba de ceva ce se poate).

Exemplu: Iarna poate fi foarte frig (can)
Ei ar putea veni in vizita cu masina (could)

https://learnenglish.britishcouncil.org/......-and-could

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Can -pot. could - as putea.

| RB26DETT a răspuns:

Folosesti can cand vrei sa zici ' poti sa-mi aduci ceva? '
Folosesti could cand vrei sa zici ' ai putea sa-mi aduci ceva? '

Can este o cerinta, intrebi daca cineva poate sa faca ceva
Could este mai mult ca o rugaminte, un fel de can pe dupa gard, intrebi pe cineva daca ar putea sa faca ceva, e mai formal could decat can.

| Whateverrr a răspuns:

Could se foloseste fie cand e la trecut (She could swim when she was four.), sau ca verb modal, cand vrei sa fii politicos (Could you say that again, please?) sau o actiune posibila, realizabila (I could do that for you!).
Can este intotdeauna la prezent si arata certitudini.

| iChristiaN47 a răspuns:

E acel "as" din limba romana.

Exemplu ("can"): Pot meegr la magazin. - I can go to the shop.
Exemplu (could): As putea merge la magazin. - I could go to the shop.