| Anda357763 a întrebat:

Care este diferența dintre lege organica si lege ordinara?
..adica o lege organica se afla in Constitutie, iar legea ordinara nu, dar oamenii o respecta?

Răspuns Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt 3 tipuri de legi: constitutionale, organice si ordinare.
Legile constitutionale sunt cele de revizuire a Constitutiei.
Prin lege organică se reglementează:
a) sistemul electoral; organizarea şi funcţionarea Autorităţii Electorale Permanente;
b) organizarea, funcţionarea şi finanţarea partidelor politice;
c) statutul deputaţilor şi al senatorilor, stabilirea indemnizaţiei şi a celorlalte drepturi ale acestora;
d) organizarea şi desfăşurarea referendumului;
e) organizarea Guvernului şi a Consiliului Suprem de Apărare a Ţării;
f) regimul stării de mobilizare parţială sau totală a forţelor armate şi al stării de război;
g) regimul stării de asediu şi al stării de urgenţă;
h) infracţiunile, pedepsele şi regimul executării acestora;
i) acordarea amnistiei sau a graţierii colective;
j) statutul funcţionarilor publici;
k) contenciosul administrativ;
l) organizarea şi funcţionarea Consiliului Superior al Magistraturii, a instanţelor judecătoreşti, a Ministerului Public şi a Curţii de Conturi;
m) regimul juridic general al proprietăţii şi al moştenirii;
n) organizarea generală a învăţământului;
o) organizarea administraţiei publice locale, a teritoriului, precum şi regimul general privind autonomia locală;
p) regimul general privind raporturile de muncă, sindicatele, patronatele şi protecţia socială;
r) statutul minorităţilor naţionale din România;
s) regimul general al cultelor;
t) celelalte domenii pentru care în Constituţie se prevede adoptarea de legi organice.
Celelalte legi sunt cele ordinare.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Legile organice si ordinare nu se gasesc in Constitutie. Legile organice sunt acele legi de mare importanta (prevazute in articolul 73 din Constitutie) si care necesita votul a peste doua treimi din parlament. Legile ordinare sunt restul legilor, care pot fi adoptate cu majoritate simpla de catre parlament (50% + 1). Cetatenii sunt obligati sa le respecte pe toate.