| UninspiredName a întrebat:

Care este diferenta dintre limba moderna si limba materna?

Răspuns Câştigător
| mariacornelia60 a răspuns:

Limba materna este cea pe care o inventi de cand te nasti de la parintii tai iar limba moderna este cea care o inveti la scoala engleza franceza etc...

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Limba materna este limba mamei tale, respectiv aceea cu care te-ai nascut iar limba moderna este o limba straina de mare circulatie. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| EuILSustinePeCristi202 a răspuns:

Limba materna o vorbesti de cand te nasti.
Limba moderna o vorbesti de cand o inveti.

| PaulaGGiyongchy a răspuns:

Pai limba moderna a imprumutat alte cuvinte din alre limbi, iar limba materna este exact limba pe care ne-au lasat-o stramosii nostri!

| maryellen91 a răspuns:

Limba moderna este franceza, engleza(o inveti ca lb straina)si limba materna e de ex maghiara(pentru maghiarii din Romania care invata in limba lor pentru tine limba materna e romana)

| kqwjy a răspuns:

Bună.
Limba modernă este cea pe care o înveţi într-o perioadă scurtă de timp. nu prea ştiu să explic, dar sunt - engleză, franceză.etc.
Iar limba maternă este cea cu care eşti născut - româna în cazul de faţă.