| SweetAngel a întrebat:

Care este diferenta dintre parc natural si parc national?

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Parc naţional se referă la un teritoriu delimitat clar, prin lege unde se respectă anumite reguli impuse cu scopul de a proteja mediul natural (fauna, flora şi cadrul natural) de activităţile omului. Scopul este deci protejarea biodiversităţii, nu turistic.
Parcul natural este constituit dintr-un teritoriu delimitat în care atributele naturale, istorice si culturale sunt protejate pe baza unui regulament, pentru o conservare si dezvoltare durabilă.
Spre deosebire de parcurile naţionale, într-un parc natural activităţile umane au un loc bine stabilit, integrându-se într-un tot unitar cu cadrul natural din care fac parte.

2 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Parcul natural este constituit dintr-un teritoriu delimitat în care atributele naturale, istorice si culturale sunt protejate pe baza unui regulament, pentru o conservare si dezvoltare durabilă.
Parc naţional se referă la un teritoriu delimitat clar, prin lege unde se respectă anumite reguli impuse cu scopul de a proteja mediul natural (fauna, flora şi cadrul natural) de activităţile omului. Scopul este deci protejarea biodiversităţii, nu turistic.
Spre deosebire de parcurile naţionale, într-un parc natural activităţile umane au un loc bine stabilit, integrându-se într-un tot unitar cu cadrul natural din care fac parte.

| madalynutza a răspuns:

Pai parcul natural este natural adica in pura natura iar parcul national este un parc in care se construiesc foarte multe lucruri