| Andreeadeea23185 a întrebat:

Care este diferenta dintre poezia modernă si proză? (Stiu si eu ca nu-s același lucru)

4 răspunsuri:
| PetruPetruPetru a răspuns:

Proza e un text narativ, iar poeazia e un text in versuri.
Proza apartine genului epic, iar poezia apartine genului liric.
Bafta!

| DefneAras a răspuns:

Proza e o lucrare scrisă ca un text sau ca o poveste gen cu structura unui text iar poezia e scrisă in versuri.

| Bia7899 a răspuns:

Cred că știu
la ce te referi.
Uneori pare că poezia nu e altceva
decât un fragment
dintr-un roman, dar așezat în versuri
în loc să curgă
lin.

Poezia de azi nu mai ține cont de vechile reguli ale poeziei, cum ar fi rimă, ritm etc. E ciudat. Pare că oricine poate scrie o poezie, oricând, cu orice cuvinte, în orice ordine. Nu cred că știe cineva sigur ce face o poezie modernă să fie poezie și nu pur și simplu o frază așezată într-un mod pretențios. Sau poate: https://www.youtube.com/watch?v=JwhouCNq-Fc