| MadalinT00 a întrebat:

Care este diferenta dintre posibilitate si probabilitate? Puteti sa-mi explicati si sa-mi dati cateva exemple?

Răspuns Câştigător
| Sindbad a răspuns:

Posibilitatea exprima potentialul, probabilitatea il si masoara. Este posibil ca maine sa ploua, probabilitatea de precipitatii este 50%.

Sau a doua acceptiune: probabilitatea este un posibil cu mai multe sanse de realizare. Este posibil sa fie soare, dar cel mai probabil va ploua.

2 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Este posibil sa cistigi la loto daca joci dar probabilitatea este foarte mica.

| Roby_Roby_1993 a răspuns:

Posibilitate inseamna șansă
Probabilitatea reprezintă un procentaj % să iasă ceva.