| AdrianPr a întrebat:

Care este diferenta dintre profilul uman si real?

Răspuns Câştigător
| Angelsareclosetoyou a răspuns:

La profilul uman se studiaza disciplinele care tin de filosofie, adica privesc anumite parti din mai multe puncte de vedere, de exemplu limba romana si limbiile straine ( engleza, franceza, latina ), istoria si geografia, psihologia, logica, sociologia si filosofia, pe acestea se pune baza si pe viitor te pori concentra la o meserie legata de ele. Aici exista profilul filologie ( mai mult accent pe limbi ) si profilul stiinte sociale ( mai mult accent pe istorie si logica ).
La profilul real se studiaza materiile exacte, care decurg dupa anumite reguli: matematica, fizica, chimia, biologia si informatica. Aici exista iarasi doua profile, matematica-informatica ( mai mult accent pe matematica si informatica ) si stiinte ale naturii ( accent pe biologie, chimie si fizica ).
Lumea zice ca filiera umanista e mai usoara, dar se inseala, e mai complexa happy.

| pastru009 a răspuns (pentru Angelsareclosetoyou):

Cum este aceasta materie, numita "Logica"?

| Angelsareclosetoyou a răspuns (pentru pastru009):

Pai se studiaza in clasa a 9-a...se refera la lucruri un pic mai greu de inteles..in cadrul acestei discipline intra: argumentarea si argumentul, cu ce propozitii nu argumentam, eroriile de argumentare, analiza logica a argumentelor, clasificarea dupa intensiune a termenilor, raporturi intre termeni, operatii logice cu termeni, rationamente, principiile logicii, silogismul, analogia...nu le-am scris pe toate happy.

3 răspunsuri:
| rememberme24 a răspuns:

Pe profilul real:
1)mate-info-unde se studiaza intensiv matematica si informatica
2)stiinte ale naturii-fizica, biologie, chimie si mate (la un nivel mai usor)
Profil uman:
1)filologie-romana,latina, lb.straine, istorie
2)stiinte sociale-istorie, romana, filosofie, psihologie etc.
Diferenta dintre cele doua este ca la uman romana este cea mai importanta, iar la real stiintele exacte