| SingleForOne a întrebat:

Care este diferența dintre relații publice și relații de publicitate?

La ce se referă relații publice private, guvernamentale, corporatiste, etc? Și cum sunt legate între ele?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Relatiile publice sunt acele compartimente ale institutiilor care se ocupa fata-n fata cu publicul (de exemplu: oamenii de la ghiseuri). In functie de tipul institutiei, relatiile publice pot fi private, guvernamentale, corporatiste, etc.

"Relatii de publicitate" nu exista in organigrame, doar compartimente de marketing/publicitate, care se ocupa cu promovarea produselor si serviciilor oferite de firma.