| puccaaaaaaaaaa a întrebat:

Care este diferenta dintre un brad si un molid?puppy dog eyes
Care stiee dau fundita :-xbatting eyelashes

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Buna,
Sunt mai multe diferente intre cele doua specii de conifere:
1. Acele
Cele de molid sunt aspre si dreptunghiulare cand sunt sectionate, in timp ce acele de brad sunt mai fine.

2.Conurile
Conurile bradului sunt mai drepte si cad in toamna. Conurile molidului nu cad.

3. Coaja
Coaja molidului este aspra la atingere, devenind incrustata cu trecerea timpului. Coaja bradului este fina si gri (cand bradul este tanar), insa si ea devine putin mai aspra cu trecerea timpului.

Sper ca te-am ajutat!

| Roxx_1761 a răspuns:

Bradul are conurile drepte pe cand la molid conurile atarna.happy!

| oK_4173 a răspuns:

Molidul este mai verde decat bradul.si au frunze diferite

| even a răspuns:

Acele de brad sunt fixate pe ramuri pe acelaşi plan, spre deosebire de acele de molid, care sunt dispuse de jur-împrejurul ramurii.
Sau de la distanta uita-te daca seamana cu molidul argintiu
Mai mult: http://www.libertatea.ro/......26893.html