| MorariDiana a întrebat:

Care este diferența dintre un polițist comunitar și unul rutier?

Răspuns Câştigător
| Plato a răspuns:

Politia Comunitara (Locala) apartine de Primarie.
Politia Romana (Nationala) apartine de Ministerul Afacerilor Interne.

Politistul comunitar nu e politist, e un gardian public. Politistul rutier e politist adevarat si are mult mai multe atributii decat cel local.
"Politistii" locali sunt niste falsi care de multe ori incalca legea folosind inscriptii apartinand Politiei Romane.
Politia Locala e garda personala a Primarului, nu apartine Guvernului.
Politia Romana e principala institutie de aplicare a legii.

1 răspuns:
| Intruder19 a răspuns:

Politia Rutiera este adevarata politie, cei de la comunitara sunt vechii gardieni publici, un fel de "politie" a primariei.